11 Nisan 2016 Pazartesi

Türk gezginler favori tatil noktalarında otel için ne kadar harcama yapıyor?

Tatil sezonu yaklaşıyor; başka bir deyişle, bir sonraki seyahatinizi planlanmanın vakti geldi. Peki, bütçe yaparken hayalinizdeki otel için gecelik ne kadar ödemeniz gerektiğini nasıl hesaplayacaksınız? Hotels.com™ tarafından hazırlanan Hotel Price Index™, bu soruya net bir yanıt veriyor. Türk gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerli ve yabancı tatil merkezlerini listeleyen endeks, 2015 yılında bu tatil merkezlerindeki otellerde konaklamak için ne kadar ödeme yaptığımızı açıklıyor. Karar verme sürecini kolaylaştırmak amacıyla, otellerin sahip olduğu yıldız sayısına göre geceleme fiyatlarını da karşılaştıran endeksin en dikkat çekici sonuçları şöyle:

YURTİÇİNDE BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ LÜKS OTELLER DAHA HESAPLI

Yıldız sayısına göre otel fiyatları değerlendirildiğinde, Türk gezginlerin beş yıldızlı konaklamalar için en düşük gecelik fiyatları 255 TL’yle Ankara ve İzmir’de ödedikleri ortaya çıkıyor. Bu iki büyük şehri, 289 TL’yle Bursa ve 299 TL’yle İstanbul takip ediyor. Tatil cenneti Antalya da, 314 TL’lik ortalama fiyatla hesaplı seçenekler arasında yer alıyor.

İZMİR’İN 4 YILDIZLI OTELLERİ BÜTÇEYİ YORMUYOR


4 yıldızlı otellerdeki konaklamalar incelendiğindeyse, başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde uygun fiyatlar bulmanın mümkün olduğu ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıl turistler İzmir’de ortalama gecelik fiyat olarak 189 TL öderken, Ankara’da 190, İstanbul’da ise 206 TL ödediler. Uygun fiyatlı tatil merkezleri arasına giren diğer iki şehir ise 218 TL’yle Bursa ve 293 TL’yle Antalya.

EN UYGUN ÜÇ YILDIZLI KONAKLAMA BAŞKENT ANKARA’DA

İşlevselliğe lüksten daha fazla önem veren gezginlerse, Türkiye genelinde 3 yıldızlı otelleri tercih etti. Bu kategoride en bütçe dostu şehir 128 TL’lik ortalama fiyatla Ankara’ydı. Başkenti 138 TL’yle İzmir ve 141 TL’yle Antalya takip etti. Alanya (141 TL) ve İstanbul (157) da hesaplı üç yıldızlı konaklama sunan tatil noktaları arasında yer aldı.

ATİNA’DA 5 YILDIZLI KONAKLAMAK HESAPLI

Peki, geçtiğimiz yıl yurtdışına seyahat eden Türk tatilciler, otellere gecelik kaç lira ödedi? 5 yıldızlı oteller incelendiğinde, Yunanistan’ın başkenti Atina, gecelik ortalama 449 TL’yle en ucuz yurtdışı şehir olarak öne çıkıyor. Atina’yı 479 TL’yle Bangkok ve 485 TL’yle Berlin takip ediyor. Beş yıldızlı otellerin en hesaplı olduğu diğer iki şehir ise Rusya’dan: 498 TL’yle Moskova ve 582 TL’yle St. Petersburg.

ASYA VE AVRUPA’DA 4 YILDIZLI KONAKLAMANIN FİYATI UYGUN

4 yıldızlı otellerde yapılan konaklamalar incelendiğindeyse, Tayland en hesaplı seçenek olarak gözüküyor. Türk tatilciler, 2015’te Pattaya’da 184, Bangkok’ta ise 229 TL’lik ortalama fiyatla bir gece konaklama şansını yakaladı. Tayland’ı Macaristan’ın başkenti Budapeşte (229 TL), Çek Cumhuriyeti’nden Prag (240 TL) ve Rusya’dan St. Petersburg (251 TL) takip etti. Listeye giren diğer hesaplı şehirlerse, 255 TL’yle Atina ve 271 TL’yle Moskova oldu.

EN HESAPLI 3 YILDIZLI OTELLER TAYLAND’DA

Üç yıldızlı oteller incelendiğinde, yine Tayland en bütçe dostu ülke olarak öne çıkıyor. Bu ülkedeki Pattaya, Phuket ve Bangkok’u ziyaret eden Türkler, sırasıyla 107, 120 ve 131 TL ödeyerek üç yıldızlı bir otelde konaklayabildi. Bu şehirleri 161 TL’yle Budapeşte ve 168 TL’yle Moskova izledi. Prag ve ABD’nin eğlence cenneti Las Vegas ise sırasıyla 185 ve 216 TL’lik gecelik fiyatla misafirlerini ağırladı.

Hotels.com Hakkında:
Portföyünde uluslararası büyük otel zincirlerinden her şey dâhil tatil köylerine, küçük otellerden oda-kahvaltı sunan pansiyonlara kadar yüz binlerce farklı otel bulunan ve mükemmel bir konaklama için gerekli tüm bilgileri sunan lider online otel seyahat sitesi Hotels.com™, Hotels.com L.P. çatısı altında faaliyet göstermektedir.


© 2016 Hotels.com, LP. Hotels.com, LP. Hotels.com, Başka ne olabilir ki?, Hotel Price Index, HPI ve Hotels.com logosu A.B.D ve/veya tüm diğer ülkelerde Hotels.com, L.P.’nin  tescilli ticâri markaları ve/veya ticâri markalarıdır. Diğer tüm ticâri markalar ilgili üçüncü şahıslara aittir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder