1 Nisan 2010 Perşembe

Tatilinize rotar ile baslamayin

Efenim Selamlar;

Bu sefer ki yazımız bir eleştiri yazısı olacak. Şimdiden belirtmeliyim ki bu yazımızın ana konusu RÖTAR'lı uçuları ile meşhur olan SUNEXPRESS havayolu şirketi olacak.
Malumunuzdur ülkemizde havayolu ulaşımı yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Önceden bu kadar çok özel firma ve bu kadar uygun fiyatlar söz konusu değildi. Umuyorum ki gelecek günlerde bu firma sayıları artacak ve mevcut fiyatlar daha da aşağıya inecek.

Ama ne mutlu ki bizlerde yavaş yavaş muasır medeniyetler seviyesine doğru adımlar atmaya başlamışken artık karayolu ulaşımı yerine yavaş yavaş havayoluna kendimizi entegre etmeye başlamışken, bu ulaşım noktamızda da çeşitli sorunlar yaşamaktayız. Galiba biz ulaşım derdimizi eğer bir gün gerçekleşirse hızlı tren sistemi ile çözeceğiz ya da çözeriz. Bu yazım içinde sunexpress ve onun rötarlı uçuşlarında bahsedeceğim. Bu 1 uçuş yapıp onun üstüne yazılmış olan bir yazı değil. Yaklaşık olarak 10 uçuş üstünden değerlendirilerek yazılacak bir yazı. Firma yetkilileri sayet bu yazıyı görürse buradan kim olduğuma ulaşıp, firma ile kaç uçuş yaptığım bilgisine de kendi bilgi arşivlerinden ulaşabilirler.
Efenim bu blogu açmakta ki amacım, gidip gördüğüm yerler hakkında benden sonra oralara gidecek olan kişilere çeşitli bilgiler verip, onların gezilerini kolaylaştırmaya yardım etmekti. Bu doğrultuda ulaşım da gezinin, seyahatin ya da tatilin bir parçası olarak kabul edilir. İster karayolu, ister demiryolu, isterse de hava ya da deniz yolu olsun buralarda gördüğüm zorlukları ya da tecrübeleri de sizinle paylaşmak benim boynumum borcu. :)
Şimdik efenim, söyle düşünün, Sunexpress in size sunduğu çeşitli kampanyalar var, mesela uçak biletinizi yaklaşık 10-15 gün önce alırsanız genellikle AYNI uçakta yolculuk yapacağınız kişilerden yaklaşık olarak 30 - 40 tl arasında bir fiyat doğrultusunda daha ucuz bilet alabilirsiniz. Ama bu bilet kampayalı bilet olduğu için değiştirme ya da erteleme hakkınız yoktur. Eğer planınızın değişme ihtimali varsa o zaman daha öncesinde aynı gün ve saatte yani AYNI uçak için 49 tl ye alacağınız bileti 79 tl vererek alabilirsiniz. Bu size bilet değiştirme hakkı verir ama benden size bir dost nasihatı 49 tl ye de alsanız 79 tl ye de alsanız farketmez o uçak BENCE %90 RÖTAR yapar. (bu fiyat aralığı 49tl ile 149 tl aralığında gidip gelip, bu da uçak doluluk oranına bağlıdır) Bu kanıya nasıl mı vardım?
Çünkü Sunexpress kullanarak yaptığım uçuşların %90nın da uçak her ne hikmetse rötar yaptı.
Ama sizlere anlatmak istediğim bir olay var; 25.11.09 çarsamba tarihinde yapacagım yolculuk için sunexpress ten uçak bileti almıştım. Yanlış hatırlamıyorsam ucak 08.30 uçağıydı. Ki uçak bileti aldıgınızda size, işlemlerinizin zamanında yapılabilmesi için uçuş saatinden 90 dakika önce havaalanına gelmeniz söylenir. Bundan 90 dakika cıkartırsak saat 07.00 a denk gelir. Ama ben Bornova'dan havaalanına gideceğim bunun içinde belediyenin her 40 geçeye koyduğu otobüsleri kullanacağım için 06.40 otobüsüne bindim. Tabi bunun içinde 06.00 da kalkmam gerekti. İşte 07.20 civarında havaalanındaydım, işlemlerimi yaptırdım, kahvaltı yapmak için bir yere oturdum. Yaklaşık 20 dakika sonra 30 dakika rötar anons edildi. Bu yarım saat, bir saatlik rötar anonsları toplamda 4 saat 15 dakikayı buldu. Ama yetkilinin yaptığı açıklama çok güzeldi, uçağımız pistin başına kadar hatta 300 m kalmıştı inişe ama yoğun sisten dolayı inemeyip Antalya'ya geri döndü. Aman Ya Rabbim! 300 m inemedi ama 650 km geri yol uçacak! Eminim ki o yolcuları koruyan tek güç Allah tı. (ki bu esnada havada sis yok ve diğer firmaların hepsi THY,Pegasus, İzair normal uçuşlarına devam ediyorlar)
Ekseriyetinde geçikmeden dolayı bize birer sandivic ve içecek ikram edildi. Sonrasında cep telefonumuza geçikmeden dolayı özür belirten ve 50 tl lik bir indirimi pnr miz altında yüklendiğini söyleyen bir mesaj geldi.
Tabi 4 küsür saatlik geçikme sonrasında ben İstanbul'daki randevularımın hepsine geç kalmışım ya bunlarla kendimi avutuyorum. Şimdi bilette 49 tl ya! İşte bir uçuş bedavaya geldi diyorum kendi kendime.
Ama geçen günlerde bir acil bir yolculuk yapmam gerekti yine İstanbul'a, arkadaşlara dedim bana bir bilet ayarlayın, İstanbul'a geleyim. Arkadaşlarımda geri döndüler, abi uyan saat bir tek sunexpress te var, dediler ister misin alalım mı? Dedim durun benim böyle böyle bir indirim hakkım vardı, ben halledeyim. Sunexpress'i aradım çünkü indirim hakkımı internet sitesi üzerinden kullanabileceğim bir nokta bulamadım. Dedim merhaba, durum böyle böyle, su saatteki bileti almak istiyorum, (isetdiğim bilet fiyatı 49 tl), dediler ki özür dileriz kampanyalı bilet oldugu için onu alamazsınız, peki dedim ne yapacagız, dedilerler ki, işte aynı ucakta 79 tl olarak gözüken bileti verelim. Peki dedim, 50 tl düşün fiyatta (79-50=29) 29 tl ödeyeyim, aaa erdal bey özür dileriz, uçak bileti için minimum 46 tl ödemeniz lazım. Dedim ki fesubhanallah! zaten 49 tl'ye bilet var madem 46 tl ye alacaktım, niye 10 dakikadır konusuyoruz? Ama niyetliyim o bileti aldım, hatta gidiş - dönüş bilet aldım ama ne mutlu ki ikisinde de uçak rötar yaptı.
Hele dönüş seferinde 15 dakika rötar anons edildi, bir daha tek bir anons olmadı ama Sabiha Gökcen'de tam tamına 1buçuk saat ekstradan bekledik.
Neyse efenim, işin pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili olan bölümünü ben diğer blogumda yazacağım. (erdalerdogdu.com) Ama buda benim size bir tavsiyem ve tecrübe paylaşımım olsun, biz sustukca bu firmalar böyle rötar yapıp bizleri havaalanlarında bekletmeye devam edecekler. Ve bizlere seyahatlarimizin en heyecanlı yeri olan başlangıcını zehir edecekler. Bence bir şekilde sesimizi onlara duyurmalı, onlara markaların gerçek sahibinin bizler olduğumuzu göstermeliyiz. Bu demek oluyor ki BENİM İÇİN SUNEXPRESS BİTMİŞTİR, DAHA DA BEDAVA BİLET VERSİNLER MARKALARINI TERCİH ETMEM. Bu da size dost tavsiyesidir.
Logo üzerinde gördüğünüz üzere sunexpress size iyi yolculuklar, ben ise sunexpress'siz ve rötarsız uçuşlar dilerim.
Saygı ve selamlarımla

2 yorum:

  1. Ben pegasusla uçuyorum hiç rötara denk gelmedim.

    YanıtlaSil
  2. ya beninde antalyaya gıtem lazım. gidişte rötar yapmazsaa farketmezde dönüşte 7 bıletını aldım 8de izmirde olursunuz dediler. tmam dedim ama gitmem mecbur. en gecte saat 9da evde olmam lazım. işim sansa kaldı yani. antalyadan izmirede sunexpressden baska bı ucak gelmıyomus. Gitmek zorundayım dıyede ısımı sansa bırakmıstım. ama bu yazıyı okuduktan sonra acıkcası cok korktum. yardımcı olurmusunuz napmalıyım

    YanıtlaSil