19 Ocak 2012 Perşembe

Maşukiye...

Herkese Merhaba;

Bu akşam sizlere Kocaeli'nin Maşukiye'sinden bahsedeceğim. Maşukiye ismi gereğince popüler ama aslında ilçe olarak Kartepe'ye bağlı bir yer.

Ben de adını sıkça duydum ama daha önce hiç gitme fırsatım olmamıştı. Aslında gönlüm yine gitmeye razı değildi ama kendimce verdiğim bir fatiha sözüm vardı, Sakarya'dan dönerken yolumuzun üstü diye uğrayayım, bu borcumu ödemek istedim. 


Aslında benim için garip bir ziyaret oldu. Çünkü daha önce Maşukiye'ye hiç gitmemiş olmama karşın sanki biliyor gibiydim her yerini. Daha önce rüyamda askerliğimi orada yaptığımı, ondan öte bazı arkadaşlarımla sokaklarında gezdiğimi, sağda solda birileriyle tanıştığımı, ellerini öptüğümü hatta ve hatta Maşukiye'ye damat gittiğimi filan görmüştüm. Ah işte rüyalar değil mi? Keşke gerçek hayat da rüyalarımız kadar güzel olsa. Ama yine de hayırlara vesile olsun tüm rüyalarımız...


Ama madem bu kadar rüya görmüşüm, gidip görmemek olmazdı, gittim gördüm, hep kır restorantlarından, köy kahvaltılarından bahsederlerdi ama ben gittiğimde kar vardı ve emin olun kar da en az bahar kadar yakışıyor olmalıydı. Temiz havalı yerler beni hep rahatlatmıştır. Ben çok kısa kaldım ama eğer fırsatınız olursa muhakkak Kırkpınar Maşukiye hattına bir hafta sonu kaçamağı yapın. Gerçekten rahatlayacaksınızdır.Anladığım kadarıyla birebir göle kıyısı yok Maşukiye'nin ama Kartepe yolu üzerinde birçok noktanın göl manzarası mevcut. Bizde öğle namazını kılmak için camii'ye en yakın restoranlardan birinin içine girdik. Oturduğumuz yerin manzarası bu şekildeydi. 


Yediğimiz yemek ise bu. Benim şimdiye kadar porsiyon olarak en doyurucu şekilde yediğim yemeklerin ilk sıralarına yerleşti bu servis. Izgara biftek porsiyon ücreti 15 TL ve bu gayet makul bir fiyat, salata ise 7 TL ve diğerleri ikram.

Bu bizim öğle yemeğimiz oldu ama kendime bir de kahvaltı sözü verdim, Maşukiye'ye kahvaltıya gideceğim artık ne zamana nasip olursa. Bekleyip görelim. 

Maşukiye hakkaında daha geniş bilgi almak için Maşukiye.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme