28 Ağustos 2011 Pazar

İzmir, Sirince, Kabak Cicegi Dolmasi, Gözleme

Şirince  İzmir'in ve ülkemizin en güzel yerlerinden biri. Bakış gibi işlenmiş evler, ve doğal güzelliğiyle görülesi bir köy. Evlerin mimari yapısı Safranbolu  evlerini andırmıyor dersem yalan olur. Şirince evleri kadar şaraplarıyla da ünlü. Ama maalesef ben alkol kullanmadığım için o şaraplardan size bahsedemeyeceğim ama gidip gördüğünüz zaman anlayacaksınız ki şarapcılık Şirince için önemli bir geçim kaynağı. Ama lokantacılık ve pansiyonculukta en az onun kadar önemli Şirinceliler için.


Yerken tadına doyamayacağınız enfes yemekleri ile birer kır restoranı güzelliği ve rahatlığı içinde olan onlarca mekan var. Yukarda gördüğünüz fotoğraf kabak çiceği dolması, Ege'nin en önemli lezzetlerinden bitanesi ve inanın tadı doyulamayacak kadar güzel ve lezzetli.


Kabak Çiceği dolmasının yanına sıcak sıcak bir gözleme, eğer mevsimiyse bir salata bir de ayran söyleyerek midenize bir ziyafet çekebilirsiniz. Eğer ben bunlarla doymam diyorsanız çayın yanına muhakkak ki ev baklavası söylemelisiniz. (Ortalama hesap kişi başı 20 TL)

Şirince İzmir'in Aydın tarafında kalıyor. Şirince'ye gitmek için otogardan Selçuk arabalarına binebilir (15 TL) ya da Halkapınar tren istasyonunda trene (4 TL) binebilirsiniz. İkiside ortala 1- 1,5 saat arasında gidiyor. Eğer aracınızla gidecekseniz Aydın istikametine giderken zaten Selçuk tabelalarını görürsünüz onları takip edip daha sonra Şirince tabelasından içeri girip çok güzel bir yolu takip edip Şirince'ye ulaşacaksınız.

Ne diyeyim umarım bir gün sizin de gidip görme, görüp gezme şansınız olur.


1 yorum: