18 Mart 2014 Salı

Manisa'nin sakli lezzetleri; Kula Sekerli Tahinli Pide ve Salihli Odun Köfte

Geçtiğimiz günlerde bir üniversite etkinliği için Manisa Kula'ya davet edildik. (Bkz: Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Etkinliğindeydik) Etkinlik ev sahiplerimiz sağ olsunlar bizi çok iyi ağırladılar. 

Ben üniversite eğitimimi İzmir'de aldım, o yüzden Manisa'ya da defalarca gitmişimdir ama hem Kula hem de Salihli merkeze uzak ilçeler buralara hiç gitme fırsatım olmamıştı. Oralara kadar gidince oralara has lezzetleri tatmamak olmazdı.

Kula Şekerli Tahinli Pidesi
Aslında yemek için oturduğumuzda ben kula güveci istemiştim ama o özel siparişle yapılıyormuş, durum öyle olunca adında Kula geçen diğer bir lezzet olan Şekerli Tahinli Pide yememek olmazdı. İyi ki yemişim. Hayatımda yediğim en güzel lezzetlerden biriydi. Eğer siz de benim gibi tahin seviyorsanız ve yolunuz Kula'ya düşerse bu lezzetin tadına muhakkak bakın. 
Bir diğer lezzetimiz ise, Salihli'nin tescilli kebabı odun köftesi..


Gerçekten bu yaşıma kadar yemeyerek büyük bir kayıp içinde olduğumu düşündüren bir lezzet oldu. Salihli çarşıda onlarca odun köfteci var. Salihli'ye ayak attığınızda vira bismillah deyin, rızkınız neredeyse orada bu lezzetin tadına bakıverin.. 4 köfte bir porsiyon ama 2-3 porsiyon gideri var çünkü leblebi gibi yutuyorsunuz köfteleri. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder