18 Temmuz 2009 Cumartesi

Kastamonu - Ilgaz Mountain Resort

Kastamonu güzel Anadolumunuzun en güzel şehirlerinden biri. Bugün sahip olduğu güzellikler tarihte de neden önemli olduğunun sanki birer kanıtı. Ben bu sene ikinci kez, Kastamonu'ya gitme sansını elde ettim, geçen sene Abana'ya gitmiştim bu sene ise, ilkokuldayken bizlere marşının söyletildiği Ilgaz Dağına gitme fırsatı buldum. İçinizde bu marşı bilmeyen var mı? Ilgaz Anadolu'nun sen yüce bir dağısın... Aynen öyle, Ilgaz gerek doğasıyla gerçekten Anadolu'nun yüce bir dağı. Ilgaz Dağı'nın tepe noktası, Ilgaz Milli Parkı olarak koruma altında, ve Ilgaz Mountain Resort ve Ankara Üniversitesi Örsem, ve Dağcılık Federasyonu'nun sosyal tesislerine sahip. Ben bu tesisler içinde bulunan Ilgaz Mountain Resort'ta kaldım.

Çam ormanının içerisine gerçekten şiir gibi işlenmiş bir tesis burası. Ben geçtiğimiz hafta içinde buradaydım, yaklaşık olarak Temmuz ortasında 15-18derece aralığında bir sıcaklık vardı ve İstanbul'un o baskıcı halinden eser yoktu. Mis gibi çam havasıyla ciğerlerimizi doldurduk. 3-4 akşam da olsa sıcaktan bunalmadan hatta üzerimize battaniye alarak uyuduk. Bu tesis 2 katlı villalar ve bu villaların içinde bulunan apart dairelerden ibaret. Tabi ki soayal tesisleri de var.Restaurnt, havuz, oyun salonlar gibi.


Sisli ve her an yağacakmış gibi bekleyen bir hava, iliklerinize kadar işleyen muhteşem çam kokusu. Niye burası mı? Yani yaz mevsiminde herkes sahil boylarına inerken niye Kastamonu - Ilgaz Dağı? Açıkcası ben şu aşamada ailemle tatile çıkıyorum ve onların yeterince genç olduklarını söyleyemem, biz de bir çok sesiz sakin sahil beldesine tatile gittik, ama yine de buraların kendine has bir cekiliği var, sıcaktan mıyışmak yerine, sahilde güneş altında yanmak, geceleri otel odasında klimaya rağmen uyuyamanın yerine bize daha cazip geldi açıkcası.
'Doğayı iliklerine kadar içine çekmek' bu olsa gerek. Yukarda da yazdım burası apart dairelerden oluşuyor, Devremülk sistemi de var benim bildiğim. Daireler 3 kişi için dizayn edilmiş ama 4. bir kişinin kalma imkanı var. Dairenin içinde komple bir mutfak var, yemek yapmak isteyenler için. Ama tatile geldik canım bir de yemek mi pişireceğiz diyenler için, dairenin gecelik maliyeti 300tl civarında. Garipsediğim nokta ise, bu fiyatın içine sabah öğle akşam yemek dahil iken, öğle ve akşam yemeklerinde içilen kola ve benzeri içecekler için para almaları. Böyle bir tesis için bence böyle küçük hesaplar yapılmaması lazım. Tesis İstanbul'dan yaklaşık 600km uzaklıkta, ama buna rağmen yol güzel olduğu için çok yorulmuyorsunuz. Doğa yürüyüşlerini seven insanlar için ideal, kışın da kış sporlarının hepsinin yapılma imkanı var. Artı olarak jandarma koruma bölgesi dahilinde güvenli bir alan :) Şimdi son cümleleri mi buraya eklerken, bana bir kez daha gider misin diye sorsrsanız, aslında hayır derim, ama gittiğine pişman mısın derseniz buna da hayır derim. Hayatta bir kez dahi olsa görülesi, havası ciğerlere çekilesi bir yer, Karadeniz turuna çıkma planınız varsa, hiç yoktan yoldan geçerken Ilgaz Milli Parkına bir girip görmek gerekir.
Aşağıda gördüğünüz son fotoğraflar ise, Biri Kurtuluş Savaşımız esnasında, Anadolu'nun adının nereden geldiğini gösteren Yüce Türk kadınlarından biri olan, Şehit Şerife Bacı, diğeri ise Kastamonu ve İnegöl'ün simgelerinden olan Karadeniz takası.
Saygı ve Selamlarımla
5 yorum:

 1. birinci fotoğraf süper,orda olup dinlenmek,sessizliğe gömülmek istiyorumm...

  YanıtlaSil
 2. @Adsız, keşke adınızı yazsaydınız, bu blogu daha yeni açtım, ve yorumunuz blogumun ilk yorumu oldu, gerçekten çok sevindim. Diğer paylaşımlarıma da yorumlarınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
 3. allahın izni ile ekimde düğünümüz var ve biz balayına buaraya gitmeyi düşünüyoruz inşaalh resimler ve yazılar yanılmaz bizi ...

  YanıtlaSil
 4. Ilgaz Mountain Resortta Ocak 2012 de 3 gün konakladık. Tabiatı muhteşem fakat resepsiyonda kayıt için alınan kimliklerimiz geri verilmedi. Kamera kayıtlarının incelenip kimliklerimizin kargoyla gönderileceğini söylediler. Anladık ki başlarından savmışlar. Hayatımda böyle bir şey görmedim. Dikkatli olun...

  YanıtlaSil
 5. Otelin içine konuslandırıldıgı bolge gorulmeye deger bır doga harıkası, tesıs ve konaklama yerlerı de luks sekılde yapılandırılmıs.
  Ancak doga bu kadar eşsiz, mekan da konfor gozetır bıcımde olunca insan haliyle paralel orantıda hizmet, kalite ve özellikle resepsiyon ve işletme gorevlılerınde bilinçli, tecrubeli tavırlar bekliyor..
  Otel işletmesi ve çalışanlar dışında tam yıldızlı bir yer.
  Seçil

  YanıtlaSil